2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş artık çocukların kendilerini ve çevresinde olanları fark ettiği, anlayabildiği, yorumlayabildiği bir dönemdir. Bu dönemde anne babasının ilgi ve alakasını üzerinde hisseden çocuk istekleri konusunda ne yapması gerektiğini artık bilir.

Bebeklikten çıkıp çocukluğa adım atıldığı dönem olan 2 yaş artık çocukların kendilerini ve çevresinde olanları fark ettiği, anlayabildiği, yorumlayabildiği bir dönemdir. Bu dönemde anne babasının ilgi ve alakasını üzerinde hisseden çocuk istekleri konusunda ne yapması gerektiğini artık bilir. Tepkileri, sinir krizleri, ağlama nöbetleri ve aşırı tavırlarıyla tüm anne ve babaları ne yapmaları gerektiği konusunda şaşırtan durumlar içine sokabilir. Bu dönemdeki çocuklar artık kendilerini anladıkları için kendi isteklerini ön planda tutarak isteklerini tepki ve ağlama yoluyla yapmaları gerektiğini anlarlar. Bilerek ve isteyerek zarar verme ve birçok durumda sizi zor durumda bırakan davranışlarda bulunabilirler.

2 Yaş Sendromunda Ne Olur

2 yaş sendromunda çocuklarınızın isteklerine karşı ilgisiz kalamazsınız. Aşırı sinir krizleri geçirirler ve durmadan ağlarlar. Ayrıca kimi durumlarda küsme ve kendine ve çevresine bilerek zarar verme durumu da ortaya çıkar. Bu durum çocuklarda erken ergenlik dönemi olarak adlandırılır. İsteklerini yapmak için size karşı çıkmaları sürekli artar. İstemediği şeyleri yaptırmakta aşırı zorlanırsınız. Yemek yedirme ve uyku düzenini sağlama konusunda da zorlanırsınız. Size karşı gelmeleri, ayaklarını yere vurarak size bağırmaları hatta size vurmaları söz konusu olur. Aşırı inatçılık ve istemediklerini yapmama durumları olur. Anne baba olarak bunun geçici bir dönem olduğunu ve çocuğun ruhsal gelişimi için böyle bir dönem geçirmeleri gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Çocuğunuzla İletişim Kanallarını Çoğaltın

2 yaş sendromu geçiren çocuklar çevresinde olup bitenden çok fazla etkilenirler. Aile içi davranışları adeta beynine yazarak ilerde kime nasıl davranması gerektiği konusunda fikir sahini olurlar. Bu dönemde ilgisiz anne baba tavırları çocuğun daha çok dikkat çekmek için daha katı ve daha inatçı davranmasına sebep olur. Çocuğun kendini ve çevresini anladığı an ona karşı çok daha hassas ve duyarlı olmalısınız. iki yaş sendromunu daha sorunsuz atlatmak için sabırlı davranmanız gerekiyor. Onun sadece bir çocuk olduğunu ve oyuncak için, park için, çikolata için ve diğer çok küçük şeyler için ağladığını unutmayın.

Nasıl Atlatılır

Çocuğun yaklaşık olarak 4 yaşına girmesine kadar 2 yaş sendromu devam eder. Bu iki yıllık süre içinde sabırlı olmalı ve onunla istekleri konusunda anlaşma yapma yoluna gitmemelisiniz. Çünkü o daha bir çocuk ve bütün anlaşmaları sadece bir şeker için bile bozabilir. Çocuğunuzun hareketlerini kontrol altına almak için ona disiplin vereceğiniz en iyi şey yaptıklarında pişman olana kadar ilginizi üzerinden çekmeniz olacaktır. bir müddet daha sabırlı olduktan sonra işler yoluna girecektir. Çocuklarla uzun vakit geçirmeyi, onları sevdikleri şeyler yapmaya götürmeyi ve bolca vakit geçirmeyi sağlamalısınız. Bu şekilde sizi tanıyacak ve neyi yapmaması gerektiğini öğrenecektir. Sabırlı olmalı, bunun sadece bir dönem olduğunu bilmeli ve çocuğunuza sevginizi vermelisiniz.

Sağlıkveyaşam

01 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.