2 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

Bebeğinizin 2 haftalık görüntüsünü merak mı ediyorsunuz? Gebeliğinizin 2.haftasında neler yapmalısınız? Tüm sorularınızın cevabı yazımızda.

Gebeliğinizin ikinci haftasında döllenen birkaç adet yumurtalarınızdan sadece bir tanesi olgunlaşmaya başladı ve bu hafta olgunlaşan yumurtanız çatlama bir çatlama yaşayacak.Tıpkı toprağa ekilen bir tohumun büyümesi için çatlamaya başlaması gibi. Çatlayan bu yumurta kırk iki hafta boyunca karnınızda taşıyacağınız bebeğiniz olacak. Olgunlaşan yumurtanız artık rahminize yerleşmiş durumda ancak hala bebeğinizi ultrason da göremezsiniz. Bu dönemde bir diğer dişilik hormonu olan progestoren hormonunu salgılamaya başlayacaksınız. Salgılanan bu hormon östrojen hormonunun oluşturmuş olduğu duvar çeperinin açık da kalan gözeneklerini tıkayarak bebeğinizin rahimdeki yuvasını tam anlamıyla oluşturacak. Ayrıca progesteron hormonu rahminizin çeperinin daha çok kanlanmasını ve ilerleyen haftalarda bebeğinizi ultrason da görünmesini sağlayacaktır ki iki haftanın sonunda bebeğiniz henüz 0.2 mm kadar olacaktır.

Bu iki hafta boyunca vücudunuz kadınlık hormonları olan östrojen ve progestoren hormonlarını daha çok salgılamaya başladığı içinse psikolojik olarak çok fazla gelgitleriniz olacak. Tıpkı regl döneminizin başında olduğu gibi bazen çok sinirli bazen çok neşeli bazense bir stand up gösterisine ağlayacak kadar duygusal olabilirsiniz. Yine aynı şekilde hormon salgılanmasına bağlı olarak vücudunuzda ateşlenmeler ve sıcak basmaları olabilir. Özellikle yaz ayında hamile kalmışsanız yaz sıcağı size dayanılmaz gelmeye başlayabilir ve bu sıcaklar sizi bayıltabilir, dikkatli olmakta fayda var. Kış ayında gebe kalan bir bayansanız kışın ortasında cam açabilir ya da evde daha ince giyinmeye başlayabilirsiniz. Bu dönemde de üşütmemeye dikkat edin. Üşüttüğünüz takdirde ilaç kullanmanızda sıkıntı oluşacaktır. Yine regl dönemi öncesinde olduğu gibi göğüslerinizde büyüme, ateşlenme, ağrı olabilir ve aşırı hassaslaşabilirler. Akıntınız ise yumurta beyazı şeklinde daha fazla gelmeye başlayacaktır.

Ayrıca bu dönemde hem hormonlarınız yükselmesinden dolayı hem de yumurtlama evresinde olduğunuz için cinsel ilişkiye girme isteğiniz daha da artmış olabilir. Bu isteğiniz karşısında bebeğime bir şey olur endişesine kapılmanıza gerek yok. Eşinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Eşinize hamile olduğunuz süprizini söylemek içinse henüz erken bir iki hafta daha beklemenizde fayda var. Ancak bu sürprizi nasıl açıklayacağınıza dair planlar yapmaya başlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki link ayrıntılı bilgi verebilir: - Gebelik Haftası Hesaplama

Buse Yıldız

Buse Yıldız

25 Nisan 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.