​0-6 Aylık Bebek İçin Oyun Önerileri

Bebeğinizle oyun oynamanın püf noktası ona eğlenceli bir zaman geçirmesini sağlatmanızdır. Bunu başardığınızda bebeğiniz ile aranızdaki duyusal gelişim çok daha farklı olacaktır. Bebeğiniz için sıkıcı değil eğlenceli bir anne olmanız, size karşı daha yakın bir çocuk olmasının ilk adımlarını atmasını sağlayacaktır.

Bu sebeple yeni doğan bir bebek de, altı aylık bir bebek de oyun oynamaktan hoşlanacaktır. Belki şu an yeni doğan bebek oyundan ne anlar diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki küçük afacanlar dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren kendisine yapılacak her hareketinizi algılar durumdadır. Bu sebeple bebeğinizi doğduğu andan itibaren sizi anladığını bilerek sevin ve ona davranışlarınızda şefkatle yaklaşın.

Bebeğiniz Hangi Aylarda Daha Çok Oyuna Eğilimlidir?: Bebeğiniz yeni doğduğunda ve birinci aylık olduğunda ufak değişimler göstererek gelişmeye devam eder. Yeni doğduğu zaman dünyayı tanımaya yeni başlamıştır. Ses ve görüntülere duyarlılığı günden güne artmaya başlar. Yeni doğan bebek, başını sabit tutmakta, el ve ayaklarını kontrol etmede güçlük yaşar, bunlar ebeveynler tarafından desteklenmelidir. Bunun yanı sıra bebeğiniz bir aylık olduğunda bir miktar daha fiziksel ve ruhsal olarak gelişmiştir. Bu aydaki en büyük gelişmelerden biri de anne ve babasını tanıma eğilimi olmaktadır. Ancak ikinci ayda da yine oyunlarla ilgili bir eğilimi olmamaktadır. Bebeğiniz üçüncü aya geldiğinde ona küçük oyunlar oynayabilirsiniz. Mimiklerinize vereceği tepkiler ile sizinle oynamaya başlayacak ve miniğiniz artık kahkahalar atacak boyuta gelecektir.3 ve sonraki aylarda her ay bir miktar daha gelişim gösteren bebeğinizle anne ve baba olarak çok daha fazla ilgilenmeli, onun anlayacağı dilde oyunlar oynamalısınız.

0-6 Aylık Bebeğinizle Neler Yapabilirsiniz?

Bebeğinizle doğduğu andan itibaren ilgili olmanız gerekmektedir. Bebekle kurulan iletişim için bu önemli bir unsurdur. İletişiminiz ne kadar kuvvetli olursa, bebeğiniz de sizinle o derecede iletişim sağlamaya çalışacaktır. “Daha küçük, ne anlar ki, konuştuklarımı anlamıyor zaten” şeklindeki düşünceleri aklınızdan çıkarmalısınız. Çünkü bebeğiniz her geçen gün size daha yakın olacaktır. Altı aylık bir bebek ile yeni doğmuş bir bebeğin arasında oldukça fark vardır. Yeni doğan bebeğiniz ile sadece siz konuşurken, bebeğiniz birkaç aylık olduktan sonra o da size tepkiler vermeye gülmeye, yaptığınız hareketleri taklit etmeye çalışacaktır. Bu sebeple bebeğinizin aylık gelişimini takip ederek, her ay ona bir şeyler öğretmek adına gerek mimikleriniz, gerekse hareketlerinizle destek verebilirsiniz.

0-6 Aylık Bebek İçin Oyun Önerileri Nelerdir?

Bebeğiniz üç aylık olduktan sonra bazı oyunları algılayabilmektedir. Bu oyunlar tamamıyla anne baba ve kardeşler tarafından yapılan il kol ve mimik hareketleridir. Dört beş aylıktan sonra da bebeğinize zarar vermeyecek, küçük parçalar içermeyecek olan oyuncakları alabilir, çocuğun algıda seçicilik yeteneğini kullanabilmesi adına şekilli yapboz oyuncaklar ile oynatabilirsiniz. Altı aylık olan bebeğiniz renkleri ayırt edebileceği için renkleri kendisine telaffuz ederek tanıtmaya çalışabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

08 Mart 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.